Ірина Чебукіна, тренер абсолютного чемпіона України з шашок-64 серед юнаків до 10-ти років Артема Шевчука розповідає про свого талановитого маленького спортсмена.

– Як Артем виявився в шашках? Коли і за яких обставин це сталося?

– Артем займається шашками 3-й рік. Грі в шашки Артема з 4 років став навчати дідусь Іван Іванович. Сам він колись, будучи піонервожатим в таборі, вів гурток шашок на аматорському рівні. Паралельно навчав Артема грі в доміно і шахмати. За допомогою цих ігор дідусь хотів навчити онука логіці і розрахунку. Коли Артем пішов до першого класу, його віддали на рукопашний бій. Він відразу ж захворів, і через місяць ситуація повторилася. Батьки вирішили записати Артема в іншу секцію – шашки. До мене Артем потрапив восени 2015 року. Новачків тоді було багато, вони шуміли, крутилися і намагалися гратися. Хтось не вмів навіть забирати шашки, хтось вирішував нескладні комбінації. Артем сидів мовчки і вирішував. Спочатку я думала, що у нього не виходить і він боїться попросити допомоги. Виявилося, що він вирішив всі 2-3-ходові комбінації. І все це мовчки і серйозно. Тоді я для себе відзначила, що це той, кого шукала.

У перший рік його занять вже через місяць в нас відбувся чемпіонат Харківської області з шашок-64 – Артем обійшов дітей, які займалися 2 роки і мали розряди, і посів перше місце. Потім протягом року він займав 1-2 місця в обласних та міських змаганнях. Багато хто дивувався: «Хто це? Напевно пощастило! Такого бути не може!»

– Ви вважаєте його перемогу на першості України везінням або це був передбачуваний результат?

– Це прогнозована перемога, ми довго до неї йшли. У Артема хороша зорова пам'ять, нестандартна логіка, мислення, а також завзятість, працьовитість, посидючість, серйозний підхід до справи. Якщо він щось порахував, і це відрізняється від іншої думки, мені обов'язково потрібно це розглянути і довести, чому це так, а не інакше. Не любить, коли до нього звертаються як до маленького хлопчика. Я намагаюся вести себе і розмовляти з ним як з дорослою людиною. Пам'ятаю випадок, коли на чемпіонаті України серед юнаків з 10 до 13 років (Артему було майже 9 років) в партії з більш старшим хлопчиком Артем мав перевагу, але воно не вело до перемоги, і навідріз відмовлявся від нічиєї. А суперник забув, як фіксувати нічию. І вже через 1,5 години вийшов втомлений суддя і запитав: «Чий Шевчук?». Я дала дозвіл судді зафіксувати нічию, інакше ми б грали до наступного дня. Довго потім підбирала слова, щоб правильно пояснити цю ситуацію своєму учневі.

– Скільки часу Артем приділяє шашкам і як це відбувається?

– На тренування Артем ходить п'ять разів на тиждень по 3-4 години в день. Вдома виконує домашні завдання. На жаль, Артем часто хворіє. Через це ми пропустили чемпіонат України з шашок-64 2016 року.

– Які у Вас подальші плани щодо цього хлопчика?

– Надалі, звичайно ж, плануємо брати участь в чемпіонатах Європи та світу з шашок-64. Прогнозувати щось дуже важко, особливо на такому рівні. Будемо готуватися і боротися за медалі. Наш шлях до перемог тільки починається. І сподіваюся, «маленька зірочка» засяє і стане «великою зіркою» в шашках, якою ми будемо пишатися.

Фото з особистого архіву Ірини Чебукіної
За матеріалами сайту rushashkyfond.com