Нещодавно в Дніпрі пройшов особисто-командний Кубок України з шашок-64 серед дорослих. В швидкій програмі у гострій боротьбі до фінішу першим прийшов майстер спорту з Харкова Владислав Мазур. Про те, як розвивалася боротьба в турнірі розповідає сам «винуватець». Також журналісти інтернет-ресурсу «Draughts – українські шашки (B&W)» поцікавилися у переможця інформацією про його спортивну кар'єру. Пропонуємо інтерв'ю з володарем Кубку України-2017 у швидкій програмі.

Нещодавно в Дніпрі пройшов особисто-командний Кубок України з шашок-64 серед дорослих. В швидкій програмі у гострій боротьбі до фінішу першим прийшов майстер спорту з Харкова Владислав Мазур. Про те, як розвивалася боротьба в турнірі розповідає сам «винуватець». Також журналісти інтернет-ресурсу «Draughts – українські шашки (B&W)» поцікавилися у переможця інформацією про його спортивну кар'єру. Пропонуємо інтерв'ю з володарем Кубку України-2017 у швидкій програмі.

Мазур Владислав

Владислав Мазур

– Ви доволі відомий спортсмен, але все одно розкажіть, як пришли у шашки, коли з'явилися перші результати?

– Шашками почав займатися з п'яти років. Навчив мене грати дідусь. Сам я з міста Чугуєво (Харківська область). Там і почав займатися шашками та шахами у тренера Олександра Олександровича Солдатова. Після року занять мені надали вибір займатися чимось одним. Більше подобалися шашки, в першу чергу завдяки комбінаційним красотам, тобто в цьому виді можна одну шашку віддати, другу віддати та побільше забрати.

– Коли прийшли перші результати на українському та міжнародному рівнях?

– Коли поїхав на чемпіонат області приймати участь у віковій групі до 10 років, мені вдалося посісти друге місце. Там мій батько познайомився з моїм теперішнім тренером Олегом Яковичем Шапуновим. Вони домовилися, що мене будуть возити до нього на тренуватися.

У 8 років я став чемпіоном України у віковій групі до 13 років з шашок-100. Далі пішло, поїхало... Неодноразово займав призові місця у чемпіонатах країни і в руських шашках (64-клітинкова дошка – прим. автора). Потім поїхав у вікову групу до 10 років на чемпіонат Європи з 100-кліткових шашок. В основній програмі зайняв перше місце, а в «бліці» – друге. В руські шашки чемпіоном світу став в 11 років, у віковій категорії до 13 років. На зараз (бесіда відбулася 21 травня 2017 року – прим. автора) я – 16-разовий чемпіон світу. По Європі та Україні – не пам'ятаю.

– Якому виду шашок надаєте перевагу?

– Мені подобаються більше руські шашки, вони для мене ближче.

– Тому що в вашому місті більше грають в руські шашки?

– У нас і в країні взагалі більше грають у руські шашки.

– Мені здається, що у шашки-64 більше грають на пам'ять, а у 100-кліткові – на розвиток. А як вважаєте Ви?

– Вважаю трішки інакше. Для мене руські шашки – це більш конкретна гра. Тобто у нас є конкретно позиція, конкретно кращий хід та якісь конкретні варіанти. Як показує практика конкретики у 100-кліткових шашок доволі замало, дебют можна розіграти дуже вільно. Лише потім починається планова гра, потім зійшлося-не зійшлося. Як наслідок отримуються якісь закінчення, ендшпілі...

– ... ну і необхідно отримати велику перевагу на дошці, щоб перемогти.

– Так, дійсно. Щоб перемогти необхідно отримати велику перевагу. У руські шашки візьмемо, наприклад, «літалку», буквально перший хід може програвати.

– Чи є паралелі між шашками і шахами? Цікавить Ваша думка, так як Ви займалися і тим, і іншим видом спорту.

– Коли грав в шахи я був ще маленьким. Складно сказати.

– Ну Ви в шахи іноді граєте?

– Граю, якщо хтось попросить.

– Я так розумію, що шашкіст грає в шахи більше завдяки рахуванню?

– Так звичайно. В основному – завдяки рахуванню.

– Давайте тепер поговоримо про те, як для Вас складався Кубок України, який тільки-но закінчився. Найвдаліше вийшло виступити в швидкій програмі.

– «Швидкі» якось взагалі легко пройшли, виходило перемагати. Десь після середини турніру я вже лідирував і закінчив змагання спокійно, без особливих проблем. У «бліці» чомусь не дуже склалося. На початку зробив кілька зайвих нічиїх, потім, в результаті, все-таки добрав свої очки й потрапив в розподіл місць з першого по третє. Однак в передостанньому турі, на жаль, програв. Важко сказати, що завадило виступити успішніше, це ж «бліц». В останньому турі мені попався Геннадій Звонарьов. В двох партіях я «тиснув», але якось «недотиснув». Якби виграв, то зайняв би третє місце. А так поділив третє-шосте місце, а за коефіцієнтом став четвертим. В принципі – непогано, майже трійка.

– А взагалі чого не вистачило в «бліці», щоб виступити успішніше?

– Зараз я займаюся мало. Останній мій турнір був пів року назад також тут (змагання проходили в Дніпрі – прим. автора), в фіналі чемпіонату України. До нього дуже серйозно готувався і показав для себе дуже хороший, як я вважаю, результат.

– Ви виборювали 16 золотих медалей молодіжних чемпіонатів світу. Чи є мета перейти в дорослий професійний спорт або це все-таки більше хобі?

– Це більше хобі. Чому Ви думаєте я поїхав на фінал? Виявилося, що до отримання звання міжнародного гросмейстера мені не вистачає одного балу.

Перший бал я виконав в Пекіні (Китай) ще в 2008 році, коли мені було 15 років. Я тоді потрапив в «перебої» за першу вісімку, тобто набрав досить велику кількість очок. Після «перебоїв» міг зайняти місце з 8-го по 13-е, а в підсумку посів 11-е.

Наступний бал був у Болгарії, в 2010-му році. Тоді грали одні гросмейстери. Мабуть мене, молодого хлопця, недооцінили. Якщо не помиляюся було зіграно 7 турів. Після 4-го туру я був на 3-му місці. У розподілі місць в мене постійно був найвищий коефіцієнт. Але після останнього туру, в якому мені вдалося зіграти внічию з Валерієм Гребьонкіним, я поділив 3-6-е місце, але мій коефіцієнт на один або два пункти чомусь впав. У підсумку я посів 5-е місце. Трохи не вистачило. Це мій найкращий результат на чемпіонаті Європи в класичній програмі серед дорослих.

Мазур Владислав

Владислав Мазур - володар Кубку України-2017 з швидкої гри

– Як просувалися справи на дорослих чемпіонатах світу?

– У 2015-му році їздив тільки на «бліц» та «швидкі», щоб моя поїздка не завадила роботі. У «бліці» я зайняв 12-е місце, а в «швидкій» – 6-е...

На жаль, наша розмова перервався церемонією нагородження спортсменів, які завоювали медалі Кубка України з шашок-64. Серед переможців був і харків'янин Владислав Мазур. Найближчим часом наші журналісти обов'язково зв'яжуться зі спортсменом, щоб дізнатися про його найближчі плани. Але й по вище сказаному зрозуміло, що у Владислава є одна незавершена справа – стати міжнародним гросмейстером. Побажаємо іменитому українському шашкісту все-таки домогтися цього результату, хоча як показує практика попередніх років для досягнення поставленої мети йому тільки слід сильно захотіти і він свого обов'язково доб'ється!

Бесіду вів Віталій Попруга