Цими днями у Ризі (Латвія) відбувається матчева зустріч між Golubeva Zoja з Латвії і Sadowska Natalia з Польщі. Рига за звання чемпіонки світу. На своїй сторінці у FaceBookпро різноманітні матчеві системи, які застосовувалися у шашках при визначені чемпіона або чемпіонки світу, розповів міжнародний гросмейстер з Харкова Юрій Анікеєв.

«1. 20 партій в класику, в разі нічиєї – чемпіон світу зберігав звання.

Недолік – може не бути переможця в матчі, плюс мало результативних партій.

Сейбрандс – Андрейко, Дибман – Гантварг.

2. Сетова система. 3,5 сетів, в кожному сеті 3-5 класичних партій, в кінці кожного сету в разі нічийного рахунку – тай-брейк за скороченою програмою. Переможець визначається за кількістю виграних сетів.

Додається укорочена програма. У тому числі чемпіон світу може визначитися в бліці, а не в класиці.

Чижов – Валнеріс, Чижов – Шварцман, Чижов – Георгієв.

В шахи грають простіше. По суті у них 1 сет. 12 класичних партій і в кінці тай-брейк.

3. Система до трьох перемог. Спочатку грається певна кількість класичних партій, потім кілька швидких і в кінці бліц. Переможцем стає той, хто першим виграє 3 партії незалежно від контролю.

Особливість в тому, що класичний контроль не має пріоритету. Можна виграти дві класики, програти три бліцу, а з ними і весь матч. Але зате зберігається інтрига до кінця. Тобто перемога в 1-2 партії нічого не гарантує.

Шварцман – Георгієв, Боомстра – Груніндейк.

4. Система з різним заліком очок. Грається 9 сетів, кожен день 1 сет.

Перемога в класиці – 12-0, в швидкі – 8-4, в бліц – 7-5, нічия в сеті – 6-6. Переможець матчу визначається за найбільшою кількістю очок в сумі. У разі рівності – тай-брейк.

Особливість – кожен день є швидкі і бліц, тобто більше видовищності. Але класика має пріоритет.

Одна перемога в класику = 3 перемогам у швидкі і 6 перемогам у бліц. Поразка в більш довгому контролі зберігає шанси відігратися в коротких. Більше навантаження на гравців, тому що частіше буде коротка програма.

Садовська – Камишлеева, Голубєва – Садовська.

5. Система з різною цінністю перемоги. Грається 7 сетів, кожен день 1 сет. Сет грається до перемоги: класика, швидкі, бліц, супер-бліц.

Переможець матчу визначається за найбільшою сумою виграних партій в класику, якщо рівність – в швидкі і т.д.

Особливість – кожен день є переможець сету. Але одна перемога в швидкі приносить загальну перемогу в матчі проти 6 поразок в бліц, тобто перемога на початковому етапі знижує інтригу і ведучий в рахунку може засушити гру.

Голубєва – Тансиккужина, Георгієв – Нджофанг.

6. Видозміна 5-ї системи, яка ще не застосовувалася. Все так само, як у 5-й системі, також грають кожен день один сет до перемоги, але цінність перемоги рівнозначна.

Тобто неважливо на якій стадії був виграний сет – класика, швидкі або супер-бліц, головне – перемога в сеті. Переможець визначається за найбільшою кількістю виграних сетів.

Особливість – інтрига зберігається до кінця. У класики немає пріоритету. Схожість з 3-ю системою до трьох перемог, але більш видовищно і в той же час більш утомливо для гравців, тому що кожен сет грається до перемоги».

Джерело: сторінка FaceBook Юрія Анікеєва